USA víťazne vstúpili do šampionátu, vyhrali nad Rakúskom 5:3

04.05.2013 Celý región

Helsinki 4. mája (TASR) - Americkí hokejisti zvíťazili v sobotu v B-skupine MS v Helsinkách nad Rakúskom 5:3.

Tím zverencov trénera Joa Sacca s kapitánom Paulom Šťastným síce prehrával 0:2, no vďaka štyrom gólom v druhej tretine zápas zvládol a pripísal si v prvom súboji na turnaji prvú výhru.

Dve rýchle akcie a presné strely pod hornú žrď dostali v 5. a 6. minúte prekvapujúco Rakúsko do vedenia 2:0, z presilovky v 11. minúte po dôraze pred bránkou ale znížil Moss.

Američania sa pomalšie zahrievali, ale druhú tretinu ovládli štyrmi gólmi. V 24. Johnson tvrdou strelou vyrovnal, v 30. minúte otočil priebeh dorážkou Stapleton. Vzápätí Palushaj zvýšil náskok Američanov na 4:2, keď sa presadil po prihrávke spoza brány. Rakúšania si vzali oddychový čas a nevzdávali sa, v 34. minúte po samostatnom úniku znížil Schuller. Potom však dostali Američania ďalšiu presilovku a krásnou tvrdou strelou do pravého horného rohu ju využil druhým gólom v zápase Johnson. V tretej tretine Američania "mazácky" stretnutie kontrolovali a nenechali si ujsť víťazný vstup do šampionátu.

B-skupina:

USA - Rakúsko 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)

Góly: 11. Moss (Faulk, P. Šťastný), 24. Johnson (Bjugstad, Kristo), 30. Stapleton (LeBlanc, Faulk), 31. Palushaj (Kristo, Bjugstad), 39. Johnson (McBain, LeBlanc) - 5. Latusa (Hundertpfund), 6. Welser (M. Iberer), 34. Schuller (Peintner, Lukas)
Rozhodcovia: Johansson (Švéd.), Rantala (Fín.) - Blumel (ČR), Dedioulia (Biel.),
vylúčení: 1:3 na 2 min.,
presilovky: 2:0,
oslabenia: 0:0,
8202 divákov.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, C. Butler, Petry, McBain - C. Smith, P. Šťastný, Moss - B. Butler, Stapleton, LeBlanc - S. Gionta, R. Carter, Thompson - Kristo, Bjugstad, Palushaj

Rakúsko: Starkbaum - A. Lakos, Pöck, Unterluggauer, F. Iberer, Schumnig, R. Lukas, Klimbacher, Altmann - M. Iberer, Schuller, Welser - M. Raffl, Koch, Vanek - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Herburger, Oberkofler, Peintner